Projemiz kapsamında Rize’nin kalkınmasında rol oynayan paydaşlarla birlikte gerçekleştirilen üç yuvarlak masa toplantısının ardından ortaya çıkan ve bölgenin ihtiyaçlarına cevap verecek olan ortak bir Topluluk Önderliğinde Yerel Kalkınma Girişimi-T.Ö.Y.K.G. (CLLD) tanımlamak için bir dizi adımlar atılmıştır. Gerçekleştirilen üç resmi yuvarlak masa toplantısına Rize Girişimciler Derneği başkanı ve üyeleri, Su Ürünleri Kooperatifleri başkanları ve üyeleri ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri gibi farklı paydaşlarımız katılım sağlamışlardır.

2

Coops to Coast projesi kapsamında iş birliği içinde bulunduğumuz STK’lar tarafından temsil edilen Rize Topluluğu, AB’nin “T.Ö.Y.K.G. (CLLD) Yerel Aktörler Rehberi” doğrultusunda Topluluk Önderliğinde Yerel Kalkınma Girişimi’ni geliştirmek için birtakım faaliyetlerde bulunmuştur. İlk olarak balıkçılık sektörü ile yerel ekonominin geri kalanı, turizm ve kültür sektörüyle ilişkilendirilerek yeni stratejiler belirlenmeye çalışılmıştır. Yapılan çalışmalar Balıkçılık Yerel Eylem Grupları’nın işleyişine ilişkin bir eğitim programı ile desteklenmiştir.

2. Yuvarlak Masa Toplantısı’nda katılımcılar, bu girişimin Rize ili ile sınırlı kalmaması, turistler için bölgedeki en cazip yerlerin birbirine bağlanması düşüncesiyle Artvin ve Trabzon gibi çevre illeri de kapsaması gerektiği konusunda anlaşmaya varmışlardır. Gerçekleştirilen toplantılar sırasında insanların kooperatiflerin sunduğu hizmetlere ve balıkçılık limanları hakkında yeterli bilgiye erişememeleri en büyük engel olarak tespit edilmiştir. Bu nedenle bölge halkının ve turistlerin limanlara ve kooperatifler ile ilgili bilgilere-hizmetlere doğrudan erişilebilirliğini sağlamak ulaşılacak ilk hedef olarak belirlenmiştir.

3. Yuvarlak Masa Toplantısı’nda kooperatiflerin erişilebilirliğini kolaylaştırmak için sahadaki balıkçılık geleneği hakkında bilgi veren ve bölge halkı ile turistler tarafından doğrudan görülebilen bilgilendirici panolar hazırlanarak bu panoların kooperatif çevresine yerleştirilmesi hususunda fikir birliğine varılmıştır. Bu hafta boyunca ise ilk bilgilendirici panolar balıkçı limanlarının girişlerine ve yakınlarına yerleştirilmiştir. Kooperatif hizmetleri hakkında detaylı bilgi içeren bu panoların bölge halkı ve turistlerin sıklıkla kullandığı Karadeniz sahil yolundan kolaylıkla görülebilmesi sağlanmıştır.

Bu girişim Coops to Coast projesi kapsamında desteklenmiş ve gerçekleştirilmiştir. Kooperatif hizmetleri hakkında detaylı bilgi içeren bu panoların mülkiyeti proje sonunda ilgili kooperatife devredilecektir.

Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapalı

Yorum Yapın !